•   BİZİ ARAYIN :   0507 652 1514 / 0507 652 1514
 • SİYAH ÇİKOLATA GEBELİKTE YÜKSEK TANSİYON RİSKİNİ ÖNLEYEBİLİR | İZMİR DİYETİSYEN

  SİYAH ÇİKOLATA GEBELİKTE YÜKSEK TANSİYON RİSKİNİ ÖNLEYEBİLİR
  31 Mayıs 2017
  Nullam euismod commodo

  Çikolatayı hiç ilaç olarak düşündünüz mü, ancak mutluluğun resmi çiz dense çoğu kimse sanırım tablonun bir köşesine çikolata resmi çizer. Bilimsel çalışmalar çikolatanın kalp ve damar işlevlerini destekleyici ve vücudumuzda oksidatif hasarlara karşı koruyucu etkileri bulunduğunu ortaya koymaktadır. Dünyaca ünlü YALE Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden bir ekip tarafından yürütülen ve yeni yayınlanan bir çalışmanın sonuçları ilgi çekici. Araştırmada, madem ki, çikolatanın kalp ve damar işlevleri ve insülin direnci üzerinde etkisi var, o halde gebelikte ortaya çıkan yüksek tansiyon vakalarında siyah çikolatanın, preeklamsi riskinin azaltılmasında etkisi olabilir diye düşünülerek bir çalışma planlanmış. Aslında bu konuda daha önce yapılan iki çalışmada net bir karar vermek mümkün olamamış. Bu çalışmalardan birinde normal miktarda çikolata tüketimi ile göbek bağında artan teobromin (çikolatanın temel bileşenlerinden biri) miktarının preeklamsiye karşı yüzde altmış civarında korucu rol oynadığı tespit edilirken, diğerinde b şekilde bir koruma gözlenilmemiş ancak olumsuz sonuç bildirilen çalışmanın yöntem olarak eksik olduğu görülmüş.

  Preeklamsi gebelikte ortaya çıkan, gerek anne ve gerekse bebeğin sağlığını ve yaşamını tehdit eden önemli bir sorun. Genel olarak gebeliğin 20. haftasından doğuma kadar olan süre ve doğumdan sonraki bir hafta içerisinde ortaya çıkabilen, yüksek kan basıncı, ödem ve idrarda protein (proteinüri) gibi bulgular ile seyreden bir hastalık. Görülme sıklığı yüzde 5 -10 kadar, ancak 35 yaşından sonra gebe kalanlarda ve gebelik öncesi tansiyon, böbrek ve damarları sonucunda preeklamsili kadınlarda gebelik sırasında ortaya çıkan bu belirtilerin doğum sonrasında da devam ederek yüksek tansiyon, insülin direnci ve kan lipit değerlerinde ortaya çıkan sapmaların kalıcı olabildiği gözlenmiş. Önlemek amacıyla preeklamsi gelişme riski yüksek olan kadınlarda doğum öncesi düşük dozda aspirin, kalsiyum, e vitamini ve c vitamini kayda değer bir başarı sağlanamamış.

  Yeni çalışmada çikolata tüketiminin preeaklamsi riskini önleyip önleyemeyeceği, yararlı olabilmesi için ne kadar miktarda tüketilmesi gerektiği ve hamileliğin hangi döneminde (ilk üç ay mı, son üç ay mı?) daha yararlı olabileceği sorularına cevap aranmış.Çalışma Yale Üni. Tıp Fakültesi Hastanesi’nde kontrollerini yaptıran ve burada doğum yapmayı planlayan 2.508 gebe kadın üzerinde yürütülmüş.Araştırma süresince gebe kadınlarda çok sayıda parametre gözönüne alınarak izlenmiş.

  Sonuç olarak, haftada en az bir ile üç servis çikolata ürünleri tüketen kadınlarda, preeaklamsi gelişme riskinin en az yarı yarıya düştüğü tespit edilmiş.Tüketilen miktar arttıkça daha etkili olacak diye bir şey yok.Yani haftada 1-3 defa siyah çikolata ürünlerini tüketmek yeterli.Çikolata ürünlerinden kasıt sadece çikolatalı şekerlemeler değil, sıcak çikolata içeceği, kakaolu ürünler de dahil.Araştırmada gebeliğin ilk üç ve son üç ayında düzenli çikolata tüketmeyen kişilerde preeklamsi riskinin belirgin bir şekilde artış gösterdiği gözlenmiş.

  Araştırıcılar çalışmada kadınların kullandıkları çikolata ürünlerinin kalitesi üzerinde herhangi bir denetimleri bulunmadığını belirtiyorlar.Bu bakımdan alınan sonuçları siyah çikolata ya da sütlü çikolata şeklinde sınıflandırabilmek mümkün değil.Ancak daha önce yayınlanan çalışmaların sonuçları gözönüne alınarak yapılacak bir değerlendirmede flavonol içeriği bakımından daha zengin olan siyah çikolatanın daha etkili olacağını ileri sürmek yanlış bir değerlendirme olmaz.Bir hususa dikkat etmekte yarar var; çikolata şekerlemelerini fazlaca tüketip alınacak kiloları doğum sonrası vermek oldukça zor.Şekerli ürünler yerine içecek şeklinde tüketmek daha doğru bir seçim olacaktır.

  BUKET ADANÇ
  • Diyetisyen Buket ADANÇ 19 Ağustos 1988 tarihinde Ankara’da doğdu. 2011 yılında Başkent Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden mezun oldu...


  • E-BÜLTEN
  • E-Bülten'e katıt olarak sitemizdeki son güncellemelerden haberdar olabilirsiniz...

  ADRES
 • Talatpaşa Bul. Aydınlı Apt. No:36 K:5 D:10 Alsancak /iZMİR
 • Pzt
  09.00 - 20.00
  Salı
  09.00 - 20.00
  Çar
  09.00 - 20.00
  Per
  09.00 - 20.00
  Cuma
  09.00 - 20.00
  Cmrt
  09.00 - 20.00
  Paz
  Tatil