•   BİZİ ARAYIN :   0507 652 1514 / 0507 652 1514
 • Leptin Hormonu Nedir? | İZMİR DİYETİSYEN

  Leptin Hormonu Nedir?
  19 Haziran 2017
  Nullam euismod commodo
  Leptin vücut yağ miktarının kontrole düzenlenmesinde sorumlu, insan enerji harcamasının homeostazisini kontrol eden, yeni vücut ağırlığının düzenleyicisi bir protein olarak belirlenmektedir. Leptin fizyolojik ve Fizyopatolojik olarak vücut ağırlayan düzenlenmesinde ve obezitenin tedavisinde yeni bir ufuk gibi görülmektedir. Leptin latince leptos kelimesinden türetilmiş olup zayıflatıcı anlamına gelmektedir. Leptin yağ  hücresinde ob-gen tarafından mRNA ya kodlanarak üretilir. Leptin feedback'le kan yoluyla hipotalamusu etkileyerek vücutta yağ dokusu miktarını ve besin alımını azaltırken enerji harcaması artırır.

  Leptin yağ hücre sayısı ve yağ hücre büyüklüğü oranında organizmada üretilir ve plazma leptin seviyesi vücut yağ indeksini temsil eder. Vücut kitle indeksi (BMI)>30 obezler de normal bireylere göre üç misli fazla bulunur. Plazma leptin seviyesinin vücut ağırlığındaki artışına bağlı olarak logaritmik bir artış gösterdiği bulunmuştur. Obezlerde BMI arttıkça BOS/plazma leptin oranında azalma görülür yani beyine geçen leptin miktar azalmıştır ve obez insan ve hayvan modellerinin çoğunda kan plazma leptin düzeyinin yüksek olmasına karşın leptine karşı bir direnç gelişmiştir.

  Yağ dokusundan leptin üretimini arttıran ve azaltan faktörler 
  Arttıranlar           
  Besin alımı
  Ateş                    
  Glukokortikoid 
  Dexamethasone
  a-MPT 
  TNFa 
  Azaltanlar
  Soğuk
  Açlık
  Egzersiz 
  Noradrenalin 
  Testesteron
  Thiazolidinedion 

  İnsanlarda leptinle ilgili obezite nedenleri

  l. Yap hücresinde leptin sentez ve sekresyonunda bir bozukluk olabilir. 
  2. Kana geçen leptinin taşınmasında bir problem olabilir. 
  3. Leptin KBB ve kan BOS bariyerini aşamamaktadır.
  4. Hipotalamusta leptin reseptör ve sinyal iletimi yetersizliği vardır. 

  Leptin hormonunun zayıflamaya etkisi

     Kilo vermede en kritik hormon leptin hormonudur. Leptin hormonu beyaz yağ ve pankreas hücrelerinde üretilip, salgılanan , insan vücudunda beyaz yağ hücreleri tarafından depo edilen bir hormondur.
  Leptin hormonu bize tokluk hissini veren açlığımızı bastıran , yediklerimizin yeterli olup olmadığını beynimize ileten , vücudumuzdaki çeşitli bölgelerinde önceden depolanmış olan yağları yıkarak , bizler için enerji sağlayan hormondur. İnsülin hormonu ile birlikte vücudumuzda yakıt ve enerji düzeyini idare ederek , düzenlediği gibi bütün diğer hormonları da kontrol eden bir hormondur. Leptin hormonu olmadan diğer vücudumuzda olan hormonlar   çalışamaz. Fakat vücudumuzda sadece leptin hormonu tek olarak çalışabilir,çalışabilmesi için farklı hormonlara ihtiyacı yoktur.

  Organizmada görevi yapan bütün hormonlarımız arasında en son araştırmalarla keşfedilen leptin hormonu metabolizma açısından çok   

  Leptin hormonu,kilo vermemizi sağlar ve yemeklerden 2-3 saat sonra salgılanmaktadır.  Kilo alınıp, verilmesinde etkili olan leptin hormonunun yararlı birçok işlevleri vardır.  Yaraların iyileşmesi , bağırsak sisteminin güçlenmesi , vücut ısısı ayarlanması , sindirimi, üreme sistemi ve kemik gelişiminde de yardımcı olan hormondur.   

  Leptin hormonu beyaz yağ hücrelerinde yeterli derecede üretilip depo edilince ,fazlası kana geçer. Kan seviyesi normal seviyelerde olunca bu sefer leptin hormonu pankreastan insülin hormonunun salgılanmasını durdurur. İnsülin hormonunun salgılanması engellenince kan şekerinin yağ olarak depolanmasıda duracak , kan şekeri düzeyi azalmayacak ve tokluk hissi devam edilecektir.

  Gece ise leptin hormonu en yüksek seviyede 02:00-05:00 saatleri arasında salgılandığı için durum değişik oluyor. O nedenle akşam geç saatlerde yenilen yemeklerde leptin hormonu en yüksek seviyede salgılandığı için insülin de sürekli salgılanacak , sürekli salgılanan insülin ve leptin hormon salınımından işlevselliğini yapamayacak hale getirir.
  BUKET ADANÇ
  • Diyetisyen Buket ADANÇ 19 Ağustos 1988 tarihinde Ankara’da doğdu. 2011 yılında Başkent Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden mezun oldu...


  • E-BÜLTEN
  • E-Bülten'e katıt olarak sitemizdeki son güncellemelerden haberdar olabilirsiniz...

  ADRES
 • Talatpaşa Bul. Aydınlı Apt. No:36 K:5 D:10 Alsancak /iZMİR
 • Pzt
  09.00 - 20.00
  Salı
  09.00 - 20.00
  Çar
  09.00 - 20.00
  Per
  09.00 - 20.00
  Cuma
  09.00 - 20.00
  Cmrt
  09.00 - 20.00
  Paz
  Tatil