•   BİZİ ARAYIN :   0507 652 1514 / 0507 652 1514
 • REGL SANCILARINI HAFİFLETEN BİTKİLER HANGİLERİ? | İZMİR DİYETİSYEN

  REGL SANCILARINI HAFİFLETEN BİTKİLER HANGİLERİ?
  07 Haziran 2017
  Nullam euismod commodo

  Dismenore, adet dönemlerinde kadınların yüzde 50 ‘sinde gözlenebilen yaygın bir sorundur. Başlıca iki grup altında değerlendirilebilir. Primer dismenore, herhangi bir ilgili nedene bağlı olmadan; sekonder dismenore ise pelvik bir bozukluğa (çikolata kisti gibi) bağlı olarak ortaya çıkar.Adet ağrısı genellikle kasıkta olur ve ağrının ortaya çıktığı dönem itibariyle adet öncesi, adet sırasında ve adet sonrasında kasık ağrısı olarak ifade edilir.Bazı bitkisel çaylar bu dönemde sık karşılaşılan şikayetlerin hafifletilmesinde yararlı olabilmektedir.

  Kişilerde bu dönem içerisinde ortaya çıkan kasılan/spazm şikayetlerinin hafifletilmesi için spazm çözücü etkiye sahip bitkilerden yararlanılabilir.Bu amaçla civanperçemi, mayıspapatyası ve gültomurcuğu, rahimdeki spazmın hafifletilmesinin yanı sıra hafif yatıştırıcı özelliği ile adet döneminde kadınlarda ortaya çıkan gerginliğin azaltılmasına yardımcı olacak, kişinin rahatlamasını sağlayacaktır.

  Zerdeçal ve söğüt kabuğu gibi prostaglandin baskılayıcıları adet döneminde vücutta oluşan ödemin uzaklaştırılması ve ağrının hafifletilmesinde yararlı olabilmektedir.

  Bitkisel östrojen özelliğine sahip olan kırmızıyonca, vücutta östrojenik reseptörlere bağlanarak, adet döneminde salgılanan östrojen hormonunun bağlanmasını kısmen engeller.Açıkta kalan östrojenin, karaciğerde hızla parçalanmasını sağlamak üzere karahindiba gibi karaciğer işlevleri destekleyen bitkisel ürünlerden yararlanılır.

  Diğer taraftan adet kanamasını azaltmak ve kontrol altında tutmak amacıyla çobançantası yararlı olmaktadır.

  ÖNERİLER / UYARILAR

  Bu bitkileri ayrı ayrı hazırlamak yerine kadınlarda bu özel günler için tasarlanmış çay karışımı marketlerde poşet bitkisel çaylar arasında yer almaktadır.Bu çaylardan, adet dönemi içerisinde 3-4 defa içilmesi etkili olabilmektedir.Ardışık 3-4 adet dönemi birer hafta kullanılması durumunda etkinin daha kuvvetli olması beklenmektedir.

  BUKET ADANÇ
  • Diyetisyen Buket ADANÇ 19 Ağustos 1988 tarihinde Ankara’da doğdu. 2011 yılında Başkent Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden mezun oldu...


  • E-BÜLTEN
  • E-Bülten'e katıt olarak sitemizdeki son güncellemelerden haberdar olabilirsiniz...

  ADRES
 • Talatpaşa Bul. Aydınlı Apt. No:36 K:5 D:10 Alsancak /iZMİR
 • Pzt
  09.00 - 20.00
  Salı
  09.00 - 20.00
  Çar
  09.00 - 20.00
  Per
  09.00 - 20.00
  Cuma
  09.00 - 20.00
  Cmrt
  09.00 - 20.00
  Paz
  Tatil