•   BİZİ ARAYIN :   0507 652 1514 / 0507 652 1514
 • BİTKİSEL SÜTLER | İZMİR DİYETİSYEN

  BİTKİSEL SÜTLER
  05 Haziran 2017
  Nullam euismod commodo

  Bitkisel Süt Nedir?

  Bitkisel süt, yüzlerce yıldır çeşitli kültürlerde hayvansal sütlerin yerine kullanılan, birçok bitkiden farklı yollarla elde edilen, içerikleri çeşitlerine göre değişen aslında süt olmayan ama süt sayılan sütlerdir. Piyasada kalsiyum, vitamin (özellikle b12 vitamini) eklenerek zenginleştirilmiş çeşitleri mevcuttur. Bunların içinde en popülerleri badem sütü, hindistan cevizi sütü, soya sütü, pirinç sütüdür. Ayrıca yulaf sütü, buğday sütü, fındık sütü gibi birçok çeşidi de bulunur. Bitkilerin ıslatılıp, öğütülüp, süzülmesi mantığıyla elde edilir.

  Hangi Durumlarda Tercih Edilebilir?

  Hayvansal protein, laktoz ve kolesterol içermediği için laktoz intoleransı olanlar, süt alerjisi bulunanlar, fenilketonüri hastaları, kolesterol hastaları ve tabiki hayvansal kaynaklı olmadığı için vejeteryanler için zenginleştirilmiş bitkisel sütler günlük ihtiyaçların karşılanması için çok iyi bir seçenektir.

  Bitkisel sütler, makro (karbonhidrat, protein, yağ) ve mikro (vitamin ve mineraller) bileşimler açısından çok çeşitlilik gösterir ancak üzerinde durulması gereken en önemli mikroelement kalsiyumdur.

  Çeşitleri

  Badem Sütü

  Kabuklu yemişler içinde sütü en sık kullanılan bademdir. Rengi inek sütüne göre daha koyu renkte bej gibidir. İnek sütüne göre kalsiyum içeriği daha fazla; ama protein içeriği düşüktür. 1 bardak badem sütünde 1gr kadar protein vardır. E vitamininden zengindir. Allerjen riski olabilir.

  Kan şekerini dengeler ve yağ depolanmasını minimuma indirir.
  1 bardak badem sütü günlük kalsiyum ihtiyacının %30’unu, E vitamini ihtiyacının ise 5ini karşılar.

  Soya Sütü

  Süte yakın, en iyi bitkisel alternatiftir. Az miktarda B vitamini içerir ancak B12 vitamininin ve kalsiyumun iyi bir kaynağı değildir. Demir ve bitkisel östrojenden zengindir.

  Makro besin açısından, soya sütü inek sütüne en yakın bitki temelli süttür. Proteini, piyasada bulunan diğer bitkisel sütlerden daha yüksektir.

  Hayvansal süte kıyasla daha düşük kalorili olup daha çok protein içerdiği için sporcular tarafından çokça tercih edilir. Ayrıca hayvansal sütlerin aksine, minimal düzeyde doymuş yağ içerir ve kolesterol içermez.

  Soya sütünün bir başka faydalı yönü ise kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olmasıdır. Soya LDL kolesterolün düşürülmesine yardımcı olan izoflavon denilen bitkisel kimyasalları içerir. Tavsiye edilen günlük soya proteini miktarı 25 gramdır.

  Pirinç Sütü

  Pirinç sütü diğer bitkisel sütlere oranla daha yüksek miktarda karbonhidrat içerir. Glisemik indeksi çok yüksektir. Soya ve kabuklu yemişlere alerjisi olanlar için iyi bir seçimdir. Diyet amaçlı ürünleri kullananların yanı sıra, protein intoleransı olan kişiler için de ideal bir besindir.

  Pirinç sütünde protein miktarı oldukça düşüktür. Kalsiyum, fosfor, E, D ve B kompleks vitaminlerini içerir.

  Proteinlerin neden olduğu çeşitli alerjik rahatsızlıklara da yol açmaz. Diğer bitkisel sütler gibi pirinç sütü de kolesterol içermez fakat yüksek karbonhidrat içerdiği için ve yüksek glisemik indeksli olduğu diyabetik hastalar tercih etmemelidir.

  Hindistan Cevizi Sütü

  En popüler bitkisel süt kaynaklarından biri olan hindistan cevizi sütü, orta zincirli yağ asidi içeriği ile diğer bitkisel sütlerden ayrılır. Bu yağ içeriğinin yarısını oluşturan laurik asit, antibakteriyel özellikleriyle metabolizmayı iyileştirir ve bu yağ asitlerinin emilimi daha hızlı olduğu için metabolizmaya daha hızlı katılır. Orta zincirli yağ asitleri iyi kolesterol olarak bilinen HDLnin de yükselmesine yardımcı olurlar.

  Olgun hindistancevizinden üretildiği için yüksek oranda yağ ve şeker içerir. Hindistancevizi sütü, meyvesinin içindeki sıvıyla yapılan hindistancevizi suyuyla karıştırılmamalıdır. Taze hindistancevizinin etli kısmı rendelenip sıkılarak elde edilir.

  Yulaf Sütü

  Badem sütüne göre daha fazla protein, pirinç sütüne göre ise daha az karbonhidrat içerir.

  Yulaf sütü çözünen lif olarak bilinen beta-glukan içerir. Beta-glukan LDLyi düşürerek koroner kalp yetmezliği riskini azaltır, bağışıklık sistemini güçlendirir ve aynı zamanda glisemik indeks düşürücü özelliği ile kan şekerini düşürücü etkisi vardır.

  Sütlere Göre İçerikler

  1 bardak (250 ml)

  Kalori (kcal)

  Protein (gr)

  Karbonhidrat(gr)

  Yağ(gr)

  Soya Sütü

  135

  11,59

  12,75

  4,97

  Hindistan Cevizi Sütü

  80

  1

  7

  5

  Badem Sütü

  60

  1

  8

  2,5

  Pirinç Sütü

  94

  0,2

  18,8

  2

  Yulaf Sütü

  130

  4

  24

  2,5


   

  Son olarak;

  Zenginleştirilmiş bitkisel sütler duruma göre inek sütünün yerine iyi birer seçenek olabilir. Fakat alerjen riski ve içerdikleri kimyasallar nedeniyle kontrollü tüketilmelidir. Bebek beslenmesinde de anne sütünün yerine kesinlikle geçemeyeceği unutulmamalıdır.   

  BUKET ADANÇ
  • Diyetisyen Buket ADANÇ 19 Ağustos 1988 tarihinde Ankara’da doğdu. 2011 yılında Başkent Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden mezun oldu...


  • E-BÜLTEN
  • E-Bülten'e katıt olarak sitemizdeki son güncellemelerden haberdar olabilirsiniz...

  ADRES
 • Talatpaşa Bul. Aydınlı Apt. No:36 K:5 D:10 Alsancak /iZMİR
 • Pzt
  09.00 - 20.00
  Salı
  09.00 - 20.00
  Çar
  09.00 - 20.00
  Per
  09.00 - 20.00
  Cuma
  09.00 - 20.00
  Cmrt
  09.00 - 20.00
  Paz
  Tatil