•   BİZİ ARAYIN :   0507 652 1514 / 0507 652 1514
 • İstridye Mantarı Sote Tarifi | İZMİR DİYETİSYEN

  Dyt.Buket Adanç - Online Diyetisyen Online Diyet Programı ve Listesi İstridye Mantarı Sote Tarifi

  İstridye Mantarı Sote Tarifi

  İSTİRİDYE MANTARI SOTE
  Bir diyetisyen olarak kolesterolün düşmesine destek olan “lovastatin” maddesini içeren istiridye mantarını haftanın 1 günü protein öğünümde kullanmayı çok seviyorum. Zaten et yemekten çok hoşlanmayan birisi olarak mantar ve kurubaklagiller benim için hep kurtarıcı olmuştur. Neyse fazla uzatmadan gelelim tarifimize…

  Malzemeler:
  500 gr istiridye mantarı
  1 büyük boy soğan
  1 büyük boy kırmızı biber
  1 büyük boy yeşil biber
  3 diş sarımsak
  2 yemek kaşığı fındık yağı
  1 yemek kaşığı balzamik sirke

  Yapılışı:
  Halka halka doğradığınız soğanları ve sarımsakları fındık yağında pembeleşene kadar çevirin. Sonrasında istiridye mantarı ve biberleri ekleyin. Üzerine balzamik sirke ve tuzu ilave edin. Pratik bir ogle yemeği yapmak işte bu kadar basit.

  Gelelim Faydalarına;
  Kolesterol düşüren etken madde olan “lovastatin” aynı zamanda yüksek kan basıncının da düşmesine yardımcı oluyor.
  İçerdiği antibakteriyel özellik sayesinde antibiyotik görevi görür. İçerisinde “benzaldehid” denilen organik bir bileşik bulunur ve bu bileşiğin antibakteriyel aktiviteye sahip olduğu ortaya konmuştur. 
  Ayrıca yapılan son çalışmalarda istiridye mantarının iyi bir antioksidan olduğu da ortaya konmuştur.
  Antioksidan ve antibakteriyel özellik gösteren istiridye mantarını düzenli tüketmek bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.
  Folat veya demir içeriği yüksek olan istiridye mantarını özellikle kansızlık yani anemi problem yaşayanların tüketmesi önerilir.  
  Kan basıncını dengelediği için yüksek tansiyon hastalarının tüketmesi önerilir. Çünkü tansiyonu düşüren potasyum mineralini yüksek oranda içerir. Potasyum tuzu dengeleyerek kan basıncını kontrol etmeyi sağlar. 
  Lif oranı yüksek olan istiridye mantarı kabızlığı önler.
  Hiperasiditeyi ( Mide asidinin aşırı üretimi) Azaltır. Yani reflü ve gastrit gibi mide rahatsızlığı olan kişilerin tüketmesi önerilir. İstiridye mantarı sindirim sisteminde metabolize edildiği zaman alkali bir kalıntı ortaya çıkıyor. Bu da sindirim sisteminde asit dengesini sağlar.
  B vitaminleri açısından oldukça zengindir. içermektedir. Örneğin, B3 vitamini (niasin) içeriği istiridye mantarında başka sebzede bulunandan en az 500% daha fazladır. Ayrıca bu mantarda mevcut demir miktarı, kırmızı et ve kümes hayvanlarından önemli ölçüde daha fazladır.

  Besin Öğeleri Günlük İhtiyacın Karşılanma Oranı
  Niasin %37
  Riboflavin %30
  Tiamin
  Vitamin B6 %8
  Folat
  Demir
  Fosfor
  Magnezyum %7
  Bakır
  Manganez %8
  Selenyum %5
  Potasyum
  Çinko %8

  DİYETİSYEN BUKET ADANÇ