•   BİZİ ARAYIN :   0507 652 1514 / 0507 652 1514
 • Chia Puding Tarifi | İZMİR DİYETİSYEN

  Dyt.Buket Adanç - Online Diyetisyen Online Diyet Programı ve Listesi Chia Puding Tarifi

  Chia Puding Tarifi

  CHİA PUDİNGİ
  Diyetisyenlerin en sık karşılaştığı sorulardan birisi “ Diyet yaparken tatlı yiyebilecek miyim? “ oluyor. Özellikle kilo problem yaşayan kişilerin en sık tükettiği besin türlerinin tatlı olması, bu alışkanlıklarını kolay kolay bırakamamalarına sebep oluyor. Dolayısıyla biz diyetisyenlere de diyet tatlı tarifleri planlamak düşüyor.
   
  Malzemeler:
  500 mll yağsız süt
  6 yemek kaşığı chia tohumu
  1 yemek kaşığı bitkisel tatlandırıcı
  2 yemek kaşığı bal veya pekmez
  ½ su bardağı çiğ badem
  2 orta boy şeftali
   
  Yapılışı:
  500 ml yağsız sütün içerisine, 6 yemek kaşığı chia tohumunu ve bir yemek kaşığı bitkisel tatlandırıcıyı ilave edin. (Bitkisel tatlandırıcının ısıya dayanıklı olmasına dikkat edin) yaklaşık10-15 dakika ısıttığınız karışımı kaplara boşaltıp 30 dakika buz dolabında kıvam almasını bekleyin. Üzerine şeftali, badem ve balı ilave edin. Mevsimine göre istediğiniz herhangi bir meyveyi kullanabilirsiniz. Balı pudingimiz piştikten sonra ilave ediyoruz çünkü bal ve pekmez ısıya karşı dayanıklı besinler değildir ve ısıya maruz kaldığında kanserojen etki yaratabilirler. Bu basit ve lezzetli diyet tarifi denemek için sadece 10 dk lık bir hazırlama aşamasına ihtiyacınız var. Daha fazla tarifden haberdar olmak için YouTube Kanalımıza abone olup, diyet tariflerin yapılışını oradan da takip edebilirsiniz.
  Afiyet olsun, diyette mutlu bir ara öğün olsun:)
   
  DİYETİSYEN NOTU
  Son dönemde diyet yapan kişilerin diyet listelerinin başında yer alan besinlerden birisi olan chia tohumunu pudingimizin ana malzemesi olarak kullandık çünkü bu besinin en belirgin özelliği posa yani lif içeriği sebebiyle sıvı ile birleşince jelatinimsi bir kıvam alması ve pudding görünümünü kolay yakalaması. Bunun dışında posa içeriği sebebi ile bağırsakların daha düzenli çalışmasına destek olan chia tohumu kolon kanseri riskini düşürmektedir.  İçeriğinin %20 si protein, %34 yağ aside ve kalan kısmı karbonhidratlardan oluşan chia tohumu omega-3 yağ asitlerinden de zengindir. Özellikle omega-3; 9 yaşına kadar çocukların beyin gelişimi açısından oldukça önemli bir yağ asididir. Bu nedenle chia tohumunu sadece diyet yapan kişiler değil sağlıklı beslenmenin büyük önem taşıdığı çocukluk dönemi beslenmesinde de kullanmalıyız. Chia tohumunun diğer bir önemli özelliği ise kan şekerini dengelemesidir. Özellikle diyabet (şeker hastalığı) beslenmesinde diyetisyenlerin chia tohumunu sık kullanmasının sebebi; sıvı ile birleşince jel kıvamı alan bu besinin, midede karbonhidratları sindiren enzimler ve karbonhidratlar arasında bariyer oluşturarak, daha yavaş sindirilmesini sağlamasıdır. Böylece yavaş sindirilen karbonhidratlar kan şekerini daha yavaş yükselterek gün içerisinde insulin salınımını dengeler. Hem şeker hastaları (diyabet hastaları) için hem de zayıflamak isteyenler için şekerin dengeli olması, iştah kontrolünü kolaylaştırır.
   
  DİYETİSYEN BUKET ADANÇ